سبد خرید 0

آشنایی کلی با سیستم صوتی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 18 بهمن 1397 در ساعت 19 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در یک سیستم صوتی سه نوع صدا قابلیت احساس بیشتری  دارد که در این مقاله به تک تک آنان اشاره کرده و  توضیح خواهم داد

1 - فرکانس های پایین در یک سیستم صوتی کار ایجاد صدای بیس را دارد که این کار در یک سیستم حرفه ای  به عهده ساب ووفر  بوده که به لحاظ ساختاری که دارد در ایجاد بیس بسیار عملکرد بالای دارد و اختصاص در واکنش به فرکانس های پایین را دارا میباشد

2 - فرکانس های میانی در یک سیستم صوتی کار ایجاد صدای خواننده را برعهده دارد که این کار در سیستم صوتی بر عهده میدرنج بوده و به لحاظ ساختاری که دارد در عملکرد به فرکانس های میانی و پرتاب صدای بالا و همچنین وضوح صدا اختصاص یافته اند

3 - فرکانس های بالا در یک سیستم صوتی کار ایجاد صدای ریز را عهده دار بوده که این عملکرد بر عهده تیوتر یا سوپرتیوتر میباشد که به لحاظ ساختاری که دارد از کیفیت و قدرت بالای برخوردار میباشد

با توجه به دسته بندی که انجام شد  در یک سیستم صوتی صداهایی که بیشتر احساس میشود (صدای بیس-صدای خواننده-صدای ریز) میباشد حال برمیگردیم به ابزار های که قابلیت پخش این فرکانس ها رو دارند.

1 - ساب ووفر : قابلیت پخش فرکانس های پایین و ایجاد بیس را دارا میباشد که برای ایجاد بیس های مختلف از متوسط تا بیس های سنگین انواع مختلف ساب ها با قدرت های مختلف و شکل و اندازه های متفاوت در بازار وجود دارد که  قدرت ان را برحسب وات و آرامس میتوان مقایسه کرد.

2 - میدرنج : قابلیت پخش فرکانس های را دارد که صدای خواننده بیشتر در آن احساس میشود  و در اندازه ها وشکل های مختلف در بازار وجود دارد از ویژگی هایی میدرنج میتوان به وضوح صدا و پرتاب صدای بالای آن اشاره کرد.

3 - میدبیس : همانند میدرنج عمل کرده با این تفاوت که  قابلیت پخش فرکانس های پایین را نیز دارد و قابلیت ایجاد بیس های سبکتر را دارد.

4 - فول رنج : ترکیبی از میدرنج و سوپرتیوتر میباشد که قابیلیت پخش فرکانس های متوسط تا بالا را دارا میباشد.

5 - تیوتر ، سوپرتیوتر : قابلیت پخش صدای ریز یا همان فرکانس های بالا را دارا میباشد معمولا تیوتر یا سوپر تیوتر برای کیفیت بخشیدن کل سیستم نیز به کار میرود.

تفاوت تیوتر با سوپر تیوتر  همان طور که از اسمش پیداست در کیفیت و قدرت تیوتر میباشد معمولا سوپر تیوتر ها قدرت و کیفیت و همچنین قابلیت نصب بر روی آمپلی فایر برخوردار اند که تیوتر ها از قابلیت نصب بر روی آمپلی فایر را دارا نمیباشند

 6 - بلندگو (کواکسیال) : بلندگو ها دارای تیوتر ، میدرنج و ووفر میباشد که کار انجام  تمام فرکانس ها رو بر عهده دارد. به عبارتی یک بلندگو (کواکسیال) هم قابلیت پخش بیس هم صدای خواننده و هم صدای ریز را دارا میباشد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()